Klasa V

Klasa piąta jest postrzegana jako rok równowagi i harmonii. To czas, kiedy ciało dziecka jest w idealnych proporcjach, a jego ruchy są płynne. Wyobraźnia i beztroska – tak znaczące i charakterystyczne dla dzieciństwa – spotykają się z rosnącym poczuciem niezależności, krytycznym myśleniem i samoświadomością wieku dojrzewania. Dziecko niejako "wybudza się", by zacząć odkrywać swą tożsamość.

Piątoklasiści rosną w swoich zdolnościach intelektualnych do poziomu, który wcześniej był niemożliwy. Z chęcią oddają się badaniu zjawisk, myśleniu i pogłębionej refleksji. Ich działania są znacznie bardziej zaplanowane i przemyślane niż w poprzednich latach. Program nauczania odpowiada tej ekspansji poprzez studiowanie starożytnych kultur, zarówno mitycznych, jak i historycznych: Indii, Persji, Mezopotamii, Egiptu i Grecji. Poza tym uczniowie wykorzystują swoją nową zdolność krytycznego myślenia podczas nauki botaniki, geografii Polski czy zoologii.

Uczniowie klasy piątej stają się biegli w manipulowaniu ułamkami zwykłymi i dziesiętnymi. Nacisk kładzie się na rozwiązywanie problemów i zadań "fabularnych", które podczas rozwiązywania wymagają wielu kroków i procesów myślowych. Potrafią identyfikować bryły geometryczne, zdobywają podstawową wiedzę na temat kątów i stopni oraz poznają pojęcie pola powierzchni. Uczą się także rysować ręcznie złożone i przecinające się formy geometryczne.

Podczas lekcji prac ręcznych wracają do robienia na drutach i wykonują swoją pierwszą w życiu parę skarpetek. Kulminacyjnym punktem tego czasu wydaje się być Olimpiada Grecka wzorowana na tej starożytnej. Wraz z uczniami innych szkół waldorfskich nasi podopieczni rywalizują w takich dyscyplinach jak: rzut oszczepem i dyskiem, sztafeta, zapasy czy skok w dal.

Piąta klasa wykazuje również znacznie większą równowagę społeczną i emocjonalną. Stanowi zazwyczaj zgraną grupę, w której wszyscy chętnie działają na rzecz środowiska klasowego i szkolnego czy podejmują szczere próby kompromisu w przypadku sporu. Widoczne jest też rosnące poczucie odpowiedzialności i gotowość do przyjęcia większej ilości obowiązków.