Klasa I

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego jest dla najmłodszych dzieci czasem pełnym zagadek. Z jednej strony odczuwają niepewność, z drugiej podekscytowanie. Wchodzą bowiem w nieznany im dotąd świat. Opuszczają bezpieczną dla nich przystań, jakią jest przedszkole i wypływają na nieznane dla siebie wody. Czują, że za progiem czeka na nich coś niezwykłego, coś, co wprowadzi w ich życie zmiany - szkolne obowiązki.

I tak jest w istocie. Dla dzieci klasa pierwsza to czas nawiązywania nowych przyjaźni, szukania swojego miejsca w szkolnej społeczności i ulubionego zakątka do zabaw w szkolnym ogrodzie. To czas, kiedy wszystko jest nowe i fascynujące.
Dla nauczycieli klasowych to równie ważny moment. Obserwują i poznają najmłodszych wychowanków, z którymi przyjdzie im pracować przez kilka najbliższych lat.

Nauczanie waldorfskie w klasie pierwszej w dużym stopniu bazuje na działaniu (ruchu) i naśladowaniu. Rysowanie form, czy kreślenie pierwszych liter, odbywa się w pierwszej kolejności za pomocą ciała (chodząc, biegając, rysując rękami w powietrzu). Dopiero po przeżyciu kształtów i rytmów przenosi się je na papier. Doświadczenie, przeżycie jakości i charakteru różnych kształtów poprzez ruch angażuje wolę i uczucia dziecka. A przecież to w nauce jest najważniejsze, żeby pragnąć się uczyć, żeby chcieć, żeby lubić.

Uczuciowego stosunku do języka ojczystego dziecko nabiera poprzez słuchanie żywego słowa zawartego w baśniach i opowieściach ze świata przyrody. Dzieci codziennie recytują poezję i inne teksty, z których wiele dobranych jest tak, aby rozwijać piękną wymowę i artykulację.

Wola i uczucia zaangażowane są również podczas pierwszych lekcji matematyki. Zaczynamy od konkretnego, jakościowego podejścia do liczb, by pobudzić całą dziecięcą zdolność doświadczania i przeżywania - zaangażować ich własne zdolności. Liczba, świat i człowiek przynależą do siebie! Z matematyką zaprzyjaźniamy się od początku. Liczba jeden jest w nas. "Jest tylko jeden Janek na całym świecie i Ania jest tylko jedna". Każda liczba ma swoją tajemnicę. Odkrywanie tych tajemnic jest początkiem niesamowitej przygody.

Tych przygód w pierwszej klasie jest tak wiele, że nie chce się opuszczać ani jednego dnia w szkole.