Klasa II

Drugoklasiści to uczniowie już "na całego". Nowe przyjaźnie się nawiązały, a w szkolnym ogrodzie znalazł się niejeden ulubiony zakątek. Teraz pora na pomoc swoim młodszym kolegom, "drugacy" bardzo dobrze odnajdują się w naszej przestrzeni szkolnej.

W poprzednim roku szkolnym podczas lekcji poznali najważniejsze figury, potrafią również pięknie pisać litery – każda bowiem kojarzy im się z poznanym na lekcji obrazem.

Uczniowie klasy drugiej potrafią już rachować. Liczymy w zakresie 100, poznajemy gnomy o wdzięcznych imionach: Dodawanie, Odejmowanie, Mnożenie i Dzielenie. Uczniowie wykonują własnoręcznie drewnianą pomoc do nauki wielokrotności liczb, która jest podstawą tabliczki mnożenia.

Na lekcjach prac ręcznych nauczyli się prawych oczek na drutach, a z ich kieszeni często wystają własnoręcznie zrobione z filcu krasnoludki. Teraz pora na naukę lewych oczek.

W drugiej klasie poznane wcześniej treści są utrwalane i porządnie wyćwiczone. Co najważniejsze ćwiczymy nie tylko w ławkach, ale również w ruchu, podczas części rytmicznej na lekcji głównej.

Dzieci uczą się, aby ich zeszyty były pięknie prowadzone i schludne – będą one na koniec roku stanowić książkę, do której z sentymentem nieraz jeszcze zajrzą.

Klasa druga to również czas na ćwiczenie pięknego i płynnego czytania. Podczas codziennej recytacji własnego wiersza dzieci nabywają wiary we własne możliwości, uczą się odwagi, występując przed klasą oraz pięknej wymowy.

W czasie ulubionej lekcji rysowania form dzieci poznają zasadę symetrii, a same formy proste z początku roku, stają się coraz trudniejsze – przeplatają się i krzyżują.

Uczniowie klasy drugiej doskonale znają już swój flet, wiedzą, gdzie kłaść lewą, a gdzie prawą rękę, jak ułożyć paluszki. Grane melodie są coraz trudniejsze, lecz nadal w nastroju pentatonicznym.

Motywem przewodnim klasy drugiej są z jednej strony bajki o zwierzętach ukazujące te najbardziej prymitywne cechy charakteru oraz przeciwstawne legendy o świętych, w piękny sposób ukazujące dobre postawy moralne.

Przygoda trwa...