Kolegium Nauczycielskie




Joanna Socha-Miernik

Dyrektorka i współtwórczyni Waldorfskiego Liceum w Bielsku-Białej
Nauczycielka języka rosyjskiego


Znajomość z pedagogiką steinerowską rozpoczęłam, posyłając dwójkę swoich dzieci do przedszkola, później do szkoły podstawowej, a wreszcie
do liceum waldorfskiego. Zamierzam kontynuować przygodę z „Waldorfem”
na kolejnych etapach życia, bo wierzę, że ta pedagogika wykracza daleko poza edukację.
Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale Filologii Rosyjskiej. Na podyplomowym studium w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy Uniwersytecie Warszawskim zdobyłam tytuł Nauczyciela Waldorfskiego. Swoją słowiańską duszą dzielę się z naszymi licealistami, ucząc języka rosyjskiego.
Do życia potrzebuję: literatury, malarstwa Flamandów i jazzu.


Agnieszka Mucha

Nauczycielka języka polskiego

Od 25 lat uczę języka polskiego. Ukończyłam z wyróżnieniem Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne – Nauczanie Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Nie lubię nudy, dlatego staram się szukać nowych inspiracji, dzięki którym nie usłyszę od moich uczniów stwierdzeń typu: „A po co nam to?”.


Adam Macudziński

Nauczyciel języka polskiego 
Prowadzi XI klasę

Jestem polonistą. Kwalifikacje nauczyciela waldorfskiego zdobył w latach 90. ubiegłego wieku, kończąc Podyplomowe Studium Edukacji Niezależnej przy Uniwersytecie Warszawskim. Jako trzeci nauczyciel klasowy
w dziejach bielskiej szkoły waldorfskiej, po latach powróciłem do swoich pedagogicznych źródeł.
Lubię podróże i piesze wędrówki po górach.


Katarzyna Matuszek

Nauczycielka matematyki
Prowadzi XII klasę


Ukończyłam Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie na wydziale matematyki oraz studiów podyplomowych z muzyki i plastyki. Jestem absolwentką studium z zakresu pedagogiki waldorfskiej. Mam uprawnienia do nauczania matematyki w klasach dwujęzycznych (język angielski). Kocham matematykę, śpiew, zagadki logiczne, ludzi, nauczanie i świat. Od ćwierć wieku śpiewam w chórze i od 15 lat prowadzę chór szkolny
w LO im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej.


Agata Dworniczek-Smołka

Nauczycielka matematyki
Prowadzi IX klasę


Ukończyłam takie kierunki jak: informatyka, ekonomia, matematyka, pedagogika waldorfska oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Moją pasją jest nauka i nauczanie. Nieustannie rozszerzam swój warsztat oraz metody pracy - cieszą mnie każde postępy uczniów. W codziennej pracy pomaga mi poczucie humoru. W wolnych chwilach śpiewam, tańczę i gram na fortepianie. Wieczorami, otoczona zwierzakami, projektuję biżuterię lub ręcznie wykonuje różne drobiazgi.


Anna Barabasz

Nauczycielka historii, WOS-u i filozofii


Jestem absolwentką historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz politologii
i nauk społecznych Uniwersytetu Opolskiego. Zawodowo spełniam się łącząc pracę pedagogiczną z aktywnością jako członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska oraz Inicjatywy Helsińskiej. Jestem również: certyfikowaną absolwentką kursu organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Szkoły Inicjatyw Strażniczych Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska; autorką kilkudziesięciu publikacji oraz badań terenowych z dziedziny socjologii, historii lokalnej oraz filozofii społecznej. Współtworzę filmy dokumentalne z zakresu historii bliskiej. Jako kuratorka organizuję coroczną wystawę zbiorową pt. „Pawilon Sztuki Kobiet”. Konsultuję projekty z zakresu socjologii lokalnej, miasta, tożsamości, rozwoju lokalnego, płci i rodziny. W ramach działań społecznych prowadzę cykl spotkań z historią oraz coroczną, lokalną edycję festiwalu WatchDocs. W 2009 roku uhonorowano mnie Nagrodą Rektora ATH za aktywną działalność naukową, a w roku 2014 – Nagrodą Narodowego Instytutu Dziedzictwa dla organizatorów wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 w woj. śląskim.
Prywatnie jestem mamą Michała, miłośniczką literatury, francuskiego postmodernizmu i Bacha.


Estera Nowotarska

Nauczycielka języka angielskiego
Prowadzi X klasę

Uczę języka angielskiego właśnie tutaj, w Liceum Waldorfskim, bo wierzę, że znajomość języka obcego to coś więcej niż zdany egzamin czy uzyskany stopień - to szersze spojrzenie na świat, to możliwość nieograniczonej komunikacji, a czasami również przezwyciężenie oporów i wyjście poza własne ograniczenia.
Po pracy lubię zatopić się w książkach, interesuję się również szeroko pojętą psychologią oraz rozwojem dzieci i młodzieży.




Agnieszka Kąkol

Nauczycielka języka niemieckiego

Ukończyłam filologię germańską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studium Edukacji Niezależnej przy Uniwersytecie Warszawskim. Kocham pedagogikę waldorfską i od wielu lat praca w szkole wypełnia mi większość dnia. Staram się jednak znaleźć czas na swoje inne pasje: teatr, koncerty muzyki klasycznej oraz galerie sztuki. Uwielbiam być w podróży i poznawać nowe miejsca oraz kultury! Aby lepiej zrozumieć Amerykę Łacińską i jej mieszkańców, nauczyłam się j. hiszpańskiego. Pasją podróżowania staram się zarazić swoich uczniów; organizuję dla nich wycieczki i wędrówki po górskich szlakach. Jak większość nauczycieli waldorfskich z przyjemnością robię na drutach i szydełku. Ukończyłam dwuletni kurs „Prace ręczne w szkole waldorfskiej”.


Izabela Rother-Lorek

Nauczycielka języka hiszpańskiego i francuskiego

W Waldorfskim Liceum od czterech lat staram się rozbudzić w uczniach zainteresowanie i wrażliwość na różnorodność kulturowo-językową krajów hiszpańskojęzycznych. Ponadto lubię podróżować, wędrować po górach
i zgłębiać dydaktykę języków romańskich. Szkoła waldorfska to miejsce, w którym spełniam się jako pedagog i w którym spotykam ludzi otwartych
na świat i uważnych na człowieka.


Dorota Wandzel

Nauczycielka języka niemieckiego

Na Uniwersytecie Wrocławskim studiowałam filologię germańską ze specjalizacją nauczycielską. Bardzo się cieszę, że ukończyłam właśnie ten kierunek. Czerpię energię z osiągania i działania. Moją motywacją w pracy jest kreatywność, a zabawę językiem bardzo lubię – do tego klej, flamastry
i nożyczki. Uwielbiam poszerzać swoją wiedzę, dlatego nieustannie się dokształcam i rozwijam swój warsztat pracy.
Moim synom dziękuję za to, że nauczyli mnie: cierpliwości, wytrwałości oraz opanowania w najtrudniejszych momentach życia.
Wielką przyjemność sprawia mi upiększanie przydomowego ogródka.
Uwielbiam słuchać klasyki, muzyki instrumentalnej i techno.
Jeśli chodzi o filmy lub książki, to tylko takie, które opisują rzeczywistość -  nie lubię nic zmyślonego lub fantastycznego. Ot taka sobie jestem.


Katarzyna Białecka

Nauczycielka chemii i matematyki

Ukończyłam Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej. Po kilkunastu latach pracy w laboratorium chemicznym podjęłam się prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w „Klubie odkrywców” i tam odnalazłam swoje powołanie nauczycielskie.
Lubię się uczyć, kocham muzykę klasyczną. Gram na fortepianie.


Katarzyna Górna-Oremus


Nauczycielka etyki, historii i teraźniejszości


Teolog i reporter. Absolwentka Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II
w Krakowie.
Kwalifikacje nauczyciela waldorfskiego zdobyłam, kończąc Podyplomowe Studium Edukacji Niezależnej przy Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu historii oraz pedagogiki specjalnej - Edukacja, terapia i wspomaganie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
W liceum waldorfskim uczę historii i teraźniejszości oraz etyki. Interesuję się genealogią genetyczną. W swoim rodowodzie sięgam do XVIII wieku i na tym nie poprzestaję. Piszę reportaże o ludziach, świecie, który przemija. Jestem miłośniczką pieszych wędrówek po górach, dalekich i bliskich podróży w nieoczekiwane miejsca, skandynawskich sag, którymi tropem podążam, dobrej literatury, historii starożytnej i średniowiecznej. Jestem obecna w social mediach jako właścicielka profilu „Zamki w Polsce” (Instagram). Jako niepoprawna optymistka, dostrzegam w ludziach dobro. Uważam, że nosi je w sobie każdy człowiek. Wystarczy tylko odpowiednie podejście, dogodne warunki, aby pomóc mu wzrosnąć. Jestem przekonana, że nauczyciel powinien dodawać skrzydeł swoim wychowankom.


Agata Izydorek

Nauczycielka biologii

Jestem absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie na Katedrze Roślin Ozdobnych. Ukończyłam także Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne na AGH w Krakowie na kierunku Biologia oraz studia podyplomowe
w ISP Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu, również
na kierunku Biologia. Doświadczenie specjalizacyjne zdobywałam podczas wielomiesięcznego pobytu w Instytucie Agricole Horticole w Genech
we Francji. Jestem miłośniczką gór i poezji śpiewanej.


Joanna Rodycz-Cienciała

Prowadzi zajęcia artystyczne 
Nauczycielka terapii przez sztukę


Jestem absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Cieszynie. Kolejne studia w Freie Kunstschule Mittelweg w Hamburgu i Emerald Foundation w Hadze zaprowadziły mnie poprzez sztukę (głównie malarstwo) do terapii malowaniem. Po 26 latach życia i pracy w Hamburgu oraz innych miejscach wróciłam do rodzinnego Bielska-Białej. Maluję, prowadzę kursy i zajęcia artystyczne oraz terapię malowaniem, m.in. w Szkole Waldorfskiej im. C.K. Norwida. Uczę terapii malowaniem w Emerald Foundation w Hadze. Eksperymentuję z permakulturowym dzikim ogrodem, ziołolecznictwem, eksplorując pobliskie lasy. Mówię: „Żywy obraz kolorów, który noszę w sobie jest moim doradcą w pogłębianiu wiedzy o świecie i człowieku.
Zatrzymuje mnie w Tu i Teraz. Czerpię z niego inspiracje i siły do działania”.
Jestem mamą Aleksandry i Mateusza, niedługo zostanie babcią!


Szymon Flaka

Nauczyciel fizyki

Fizyk z wykształcenia, metafizyk z pasji.
Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej na kierunku Fizyka Techniczna, specjalność: Optoelektronika od 2003 r. Jako nauczyciel pracuję od 2021 r.
w wyniku zmiany ścieżki kariery podyktowanej względami zdrowotnymi.
Od 2017 roku zajmuję się również naturoterapią (Licencjat Terapii Naturalnych). Jestem pasjonatem psychologii głębi.


Jarosław Kasprzyk

Nauczyciel rzemiosła

W szkole waldorfskiej prowadzę zajęcia pod nazwą Warsztaty w drewnie. Wspólnie z uczniami wyczarowujemy piękne przedmioty z drewna, rozbudzając naszą kreatywność.  Z drewnem mam do czynienia od czasów szkoły średniej (Technikum Leśne), gdzie nauczyłem się pracować z tym materiałem, ale też poznałem tajniki wykorzystania różnych gatunków drewna. Ta wiedza pozwala mi teraz uczyć młodzież doboru drewna
do danego projektu. Prowadzę zajęcia w duchu tradycyjnego stolarstwa. Przez wiele lat zajmowałem się edukacją związaną z ochroną przyrody. Pracując w drewnie, wspólnie z uczniami, tworzymy rzeczy, które wspierają przyrodę np. budki lęgowe dla owadów czy karmniki dla ptaków.


Małgorzata Skrzypek

Nauczycielka historii sztuki

Jestem absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ucząc historii sztuki łączę pasję z życiem zawodowym. Zgłębianie wiedzy z tej dyscypliny przynosi mi dużo satysfakcji, a kontakt ze sztuką to dla mnie ogromna przyjemność, ale też możliwość lepszego zrozumienia otaczającej rzeczywistości. Uwielbiam odwiedzać wystawy i nieustająco dążę do opanowania sztuki… tanga.



Małgorzata Blicharska


Sekretarz liceum


Adam Barczak

Psycholog szkolny



Kazimierz Borecki

Nauczyciel geografii

Nauczycielem jestem od prawie trzydziestu lat i jeszcze mi się nie znudziło. Jednak ze względu na wszechobecny edukacyjny bałgan panujący w szkole publicznej, brak możliwości rozwoju, zarówno osobistego, ale przede wszystkim właściwego rozwoju i kształtowania młodego człowieka
w edukacji państwowej, jestem właśnie tutaj.
Ukończyłem pięcioletnie studia magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
na kierunku geografia. Posiadam również uprawnienia do nauczania wychowania fizycznego, które zdobyłem na studiach podyplomowych
w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej, a także kwalifikacje
z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej uzyskane w Krakowskim Instytucie Rozwoju Edukacji, dające możliwość pracy w charakterze szkolnego pedagoga. Posiadam również kwalifikacje z zakresu organizacji
i zarządzania oświatą.
Przez te wszystkie lata pracowałem w kilku licech, technikach, gimnazjum
i szkole podstawowej, odpowiednio na stanowisku nauczyciela geografii, wychowania fizycznego i szkolnego pedagoga, byłem także egzaminatorem maturalnym.
Od zawsze pasjonowało mnie poznawanie świata, nowych miejsc i kultur, dlatego uzyskałem licencję pilota wycieczek krajowych i zagranicznych i od lat pracuję dodatkowo w tym charakterze. Moje zainteresowania i ulubione formy spędzania czasu to przede wszystkim podróże, wędrówki po górach, jazda na rowerze, pływanie, a w wolnych chwilach także praca
w przydomowym ogródku, majsterkowanie i wykonywanie wszelkich prac remontowo-budowlanych.
Ot, taki tam człowiek renesansu.


Ewelina Kasperek-Szymik

Nauczycielka tańca  

Ukończyłam studia na kierunkach: Pedagogika Resocjalizacyjna, Integracja Sensoryczna, a także Edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu oraz zespołem Aspergera. Dodatkowo miałam okazję ukończyć wiele ciekawych kursów podnoszących moje kompetencje zawodowe: Socjoterapia czy Choreoterapia.
Moją miłością jest taniec, dzięki któremu wyrażam siebie, a swoją pasję mogę realizować na co dzień, tańcząc w Teatrze Tańca Samaya. Jako instruktorka tańca prowadzę również zespół taneczny. Od zawsze pracowałam z młodzieżą i dziećmi, od których uczyłam się wiele zarówno
o świecie jak i o sobie. Możliwość bycia z grupą daje mi dużo energii
i radości. Dzięki napotkanym na mojej drodze młodym ludziom dziś wiem, czym jest: słuchanie, akceptowanie, cierpliwość, zaufanie, „podążanie za...” oraz, co oznacza w ich mowie słowo „sus”.


Grzegorz Niemczyk

Nauczyciel współorganizujący zajęcia




Waldorfska Szkoła Podstawowa
im. Cypriana Kamila Norwida

Adres: ul. Pocztowa 22,
43-300 Bielsko-Biała

Tel.: 797 172 566
szkola@waldorf-bielsko.edu.pl



Waldorfskie Liceum Ogólnokształcące
im. Cypriana Kamila Norwida

Adres: ul. Pocztowa 18,
43-300 Bielsko-Biała

Tel.: 690 167 977
sekretariat-liceum@waldorf-bielsko.edu.pl