Nauczanie epokowe
Sztuka w praktyce

W szkole waldorfskiej duży nacisk kładzie się na integrowanie wiedzy z różnych dziedzin i odnoszenie jej do człowieka. Poszczególne przedmioty (takie jak: biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka) realizuje się w tzw. epokach, czyli w formie trzy- lub czterotygodniowych cykli tematycznych. To pozwala lepiej zgłębić i zapamiętać treści.

Według pedagogiki waldorfskiej takie podejście umożliwia naturalny sposób uczenia się człowieka, który, kiedy czymś się zainteresuje, zgłębia to zagadnienie przez dłuższy czas.

Ważne jest także artystyczne opracowanie i przedstawienie treści lekcji, by pobudzić wiele zmysłów: działać nie tylko słowem, ale i barwą, dźwiękiem, nastrojem. W taki właśnie sposób pracują nauczyciele Liceum Waldorfskiego.
Oprócz półtoragodzinnej lekcji głównej w ciągu dnia odbywają się zajęcia z matematyki i języka polskiego, w podziale na grupy - języki obce (angielski i do wyboru: niemiecki, hiszpański, rozyjski, francuski), zajęcia z etyki/religii, gimnastyka oraz obowiązkowe warsztaty z przedmiotów artystycznych (muzyka, nauki plastyczne, teatr, praca w drewnie, tkactwo, ceramika, rzeźba).

To bardzo ważne, bo obcowanie ze sztuką i doświadczanie jej na codzień pomaga wszechstronnie się rozwijać - wraz z rozwojem intelektu kształtuje się osobowość młodego człowieka.

Bloki artystyczne mają formę zajęć praktycznych. To nie sucha teoria, ale aktywny proces edukacyjny, który pozwala na wydobycie z młodzieży twórczej energii. Zajęcia prowadzone są przez osoby zawodowo zajmujące się sztuką i rzemiosłem artystycznym. Nasi uczniowie w szkole: rzeźbią, malują, lepią w glinie, muzykują, tworzą sztuki teatralne nie dla efektu, bo nie każdy jest artystą, ale dla samego procesu, w czasie którego uruchamiają się wszystkie zmysły i otwiera serce.